Relacja z koncertu “Z niejednej półki!”

Wydarzenie jakiego jeszcze nie było. Unikatowe, bo autorskie. Zrealizowane przez członków Stowarzyszenia SWT i uzdolnionych, młodych artystów. Niech żyje młoda kultura!

 

W niedzielny wieczór (6 czerwca) na rybnickim kampusie odbył się koncert plenerowy zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie. Widzowie mogli usłyszeć okraszone ścieżką dźwiękową recytacje, a także poezję śpiewaną, łączoną z piosenką aktorską. 

 

Repertuar powstał we współpracy z członkami Wolnej Inicjatywy Artystycznej “Wytrych”, której utwory były prezentowane przez występujących aktorów i wokalistów. Autorzy Wytrychu zgodzili się udostępnić swoją twórczość młodym artystom, którzy podczas warsztatów i prób podjęli się własnej interpretacji wybranych utworów.

Podczas koncertu mogliśmy także usłyszeć autorskie dzieła występujących. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja, aby wystawić swój tekst oraz pomysł na jego realizację przed publicznością. 

Oprócz niesamowitej i pełnej emocji prezentacji utworów, warto wspomnieć również postać Herolda, która prowadziła całe wydarzenie, oraz chór, który dopełniał wiele aranżacji, a także samodzielnie wykonywał pieśni.  

 

Koncert “Z niejednej półki!” został zrealizowany przede wszystkim po to, aby młodzi artyści mieli przestrzeń do dzielenia się swoją pasją i zamiłowaniem do świata kultury. Koncert dał możliwość ukazania się oryginalnym melodiom połączonym ze słowami, a co najważniejsze z emocjami młodych ludzi. Dał im głos i pokazał artystyczną stronę Stowarzyszenia Słowem w twarz, a dla oglądających i słuchających, spektakl był nowoczesną formą obcowania z młodą sztuką.

 

Wydarzenie zgromadziło sporo zainteresowanych, a wśród publiczności zasiedli także autorzy tekstów z Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych. Pisarze i poeci nie wiedzieli jak zostaną przedstawione ich utwory, więc z ciekawością czekali na ich aranżację. Na linii autor-artysta nie obyło się bez wzruszeń, ponieważ każdy z autorów poświęcił swój czas, aby osobiście porozmawiać z wykonawcą i powiedzieć mu kilka słów od siebie. Młodzi artyści byli bardzo poruszeni falą ciepła, która na nich spłynęła oraz przyjęciem z jakim spotkał się koncert. 

 

Koncert nie umknął także uwadze mediów! Po skończonym występie w garderobie artystów pojawił się dziennikarz Radia90, który rozmawiał z występującym o całym przedsięwzięciu. W wyniku tego spotkania na stronie Radia90 ukazał się artykuł dotyczący koncertu, do którego lektury serdecznie zachęcamy:

https://www.radio90.pl/poezja-w-plenerze-czyli-slowem-w-twarz-na-rybnickim-kampusie.html         

 

W koncercie wystąpili : 

Mateusz Suchan, Kinga Nowosielska, Igriana Bartoszek, Oliwia Gojny, Emilia Serwotka, Krzysztof Marek, Marta Malcharek, Zuzanna Kralka, Jakub Bartoszek, Małgorzata Fiołka, Natalia Mańczyk, Marta Konsek, Marta Sochacka, Janek Leszczyniak, Dorota Zielińska, Agata Mleczko, Anna Michalik.

 

Teksty autorskie przedstawiali: 

Małgorzata Fiołka, Zuzanna Kralka, Kinga Nowosielska, Jakub Bartoszek

 

Artyści Wolnej Inicjatywy Artystycznej “Wytrych, których teksty wybrzmiały na scenie:

Adam Marek, Izabela Gardian, Ewa Pleszczyńska, Henryk Cierniak, Leszek Sobeczko, Renata Monika Blanik, 

 

Muzykę stworzyli: 

Piotr Tkocz oraz Paweł Horbajczuk, 

a także Mateusz Suchan, Krzysztof Marek, Kinga Nowosielska, Igriana Bartoszek, Marta Malcharek

 

Całość wyreżyserował:

Mateusz Suchan

 

*Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2020 

    

 autor: Marta Konsek