No dobrze. Co dalej?

 Rozmawiamy o lęku. Arteterapia: sztuka, pedagogika, filozofia.

 

Jak poradzić sobie z lękiem? Czy sztuka może pomóc?

Tymi i im podobnymi zagadnieniami zajmują się na co dzień pedagodzy, psycholodzy i arteterapeuci.

Premiera panelu w niedzielę 31.01.2021 r. o 17:00 na Facebooku! 

“No dobrze. Co dalej?” to panel dyskusyjny w sieci, w ramach którego, na nurtujące pytania odpowiedzą przedstawiciele rybnickiego środowiska pedagogów, psychologów, artystów i arteterapeutów. Specjaliści, zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym zmierzą się z pytaniami młodych ludzi o istotę życia, strachu czy apatii. Opowiedzą również na pytanie, czy arteterapia może wspierać w zachowaniu higieny psychicznej.

Warto zwrócić uwagę na tytuł wydarzenia. Słowa: No dobrze. Co dalej? to często słyszany slogan. Odnosi się do akceptacji problemu, ale i bezradności z nim związanej. Rozmowy o lęku dają wskazówki jak go nazywać oraz gdzie szukać pomocy. Arteterapia jest czymś, co wychodzi na przeciw i jej założeniem jest poprawa jakości życia; ściśle wiąże się z sztuką i pedagogiką. Całość panelu oparta jest natomiast na filozofii i poglądzie Artura Schopenhauera, który mówi, że życie ludzkie składa się z cierpienia, ale sztuka może być ukojeniem. Kontemplacja czy tworzenie sztuki może mieć wymiar terapeutyczny, ponieważ twórcze przeżywanie życia pomaga poukładać w głowie problemy jednostki. 

Inicjatywę Stowarzyszenia ugościł na swojej scenie współorganizator – Dom Kultury w Boguszowicach, a projekt wspierał Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi filia w Wodzisławiu Śląskim. Całości dopełnia obecność przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, reprezentujących głos młodych ludzi, do których skierowany jest projekt. 

Autor: Marta Konsek